Nejdřív zábava. Práce počká.

Nebo nejdřív práce a potom zábava?

Moje babička to sice říkala, ale s prací to přeháněla. Toho „nejdřív ještě tohle“ a „neodkládat na zítra“ bylo vždy tolik, že ji nejen na zábavu ale ani na odpočinek nezbyl čas.

Jak je to doopravdy?

Platí toto staré pravidlo i dnes? Každý zná ten pocit, že odměna musí být zasloužená a to nejlépe tvrdou prací. Je tomu tak, že když se nejdřív pobavíme a pak teprve pracujeme, že třeba máme výčitky a že si zážitek užijeme méně? A jaký vliv na výkon má odpočinek předem?

Tomu chtěl přijít na kloub Ed O’Brien, profesor na Chicago Booth School of Business. Provedl k tomu celou řadu experimentů se svými studenty a využil k tomu jejich stress před zkouškami. K dispozici byly odměny jako masáže, sledování videí a hry na iPadu. Většina účastníků vstupovala do testování s názorem, že správně by měli nejdříve splnit povinnosti a pak se teprve věnovat zábavě.

Překvapivé výsledky

Ano, výsledky překvapily všechny. Ukázalo se, že ti, kteří se nejdříve věnovali zábavě a pak teprve povinnostem, si „užili“ stejně, jako ti, u kterých bylo pořadí obrácené. A pracovní výsledky u těch, kteří pracovali s vidinou odměny, byly obdobné jako u těch, kteří se před prací uvolnili a odpočinuli si.

Vysvětlení

O’Brien vysvětluje, že odpočinek a pohoda vylepšuje naše pracovní výsledky. Platí to i v zaměstnání. Lépe pracují lidé, kteří jsou spokojeni se svou prací nebo kteří přijdou odpočinutí. Navíc je pro ně snazší se koncentrovat na dlouhodobé cíle.  Studie též ukázala, že většina lidí je k sobě příliš přísná a místo přiměřeného odpočinku pracuje až do vyčerpání nebo dokonce do syndromu vyhoření.

zábava, práce, zdraví, bohatství

Doporučení

Studie potvrzuje, že odpočinek je důležitý a již není tak podstatné, kdy si ho dopřejeme. Hlavně abychom si na něj udělali čas a dbali na správný poměr mezi prací a volnem.

Určitě se v této souvislosti vyplatí i malé zamyšlení nad vedlejším obrázkem, poměrem práce a užívat si v souvislosti s pojmy zdraví a bohatství.

Tip pro podnikatele závěrem

V této souvislosti připomínám ještě starou moudrost pro podnikatele. Když plánujete v kalendáři, naplánujte si nejdřív soukromé termíny a odpočinek, ten zbytek zůstane tak jako tak pro práci.

Pokud se vám tento tip nebo příspěvek líbí, prosím sdílejte jej. Nic vás to nestojí a mě tím potěšíte. Díky.


Připraveno s použitím: O’Brien E, Roney E. „Worth the Wait? Leisure Can Be Just as Enjoyable With Work Left Undone“, zveřejněném v Psychological Science, 2017 Jul;28.

Datum vydání: 24.10.2017, Rubrika: Životní styl