Dvě miliardy za pívo – Oktoberfest

Pivo na oktoberfestu

Tuto sobotu otevře své brány mnichovský Oktoberfest. V tradičním průvodu městem přivezou koňská spřežení sudy s pivem do jednotlivých pivních stanů na Wiesn nebo-li Terezienwiese. Tento největší lidový svátek na světě se koná již od roku 1810.

Pivo na Oktoberfestu smí nabízet jen pivovary z Mnichova a tak se nelze divit, že má sídlo v Mnichově leckterý pivovar. A kolik se toho vypije a co bude jeden tuplák stát?

Cena za tuplák?

Pivínko bude letos stát v průměru 280 Kč (10,78 €) za tuplák. V průměru proto, že se cena stan od stanu liší.

Kolik se ho vypije?

Podle odhadů se letos vypije 6,6 miliónů litrů piva. To při zmíněné ceně dělá zhruba 75,7 miliónů €, v přepočtu asi 2 miliardy korun. Jen za pivo. A k tomu si průměrný návštěvník během pěti až dvanácti hodin, které tam stráví, dá kus vepřové kýty nebo půlku kuřete, preclíky či další lokální speciality, A to dělá další miliardy korun. A k tomu pouť s nejnovějšími atrakcemi na světě, kde také peníze tečou proudem, takže celkový obrat se vším všudy činí asi 30 miliard korun.

Jak silné to pivo je?

Pro Oktoberfest se vaří speciální, nejméně 13,8 stupňové pivo, které má i slušný obsah alkoholu kolem 6 %. Takže se nelze divit, že při návštěvě stanů musíte opatrně překračovat ty, co toho již mají dost.

Pokud vám tento svátek piva učaroval, musíte si pospíšit, brány se po 17 dnech, 3. října zase na rok zavřou.

Datum vydání: 15.9.2017, Rubrika: Aktuality