Jsou holčičky které nechtějí usínat potmě

Spánek ve tmě přináší správné občerstvení

Spaní ve tmě nebo za světla?

Znáte tu reklamu dodavatele proudu z televize? Mně připadá, že reklama říká, že je normální, když si holčičky v noci svítí nebo alespoň neusínají potmě.

A jak je to se zdravím lidí, kteří neusínají nebo nespí potmě? Náš organismus je přece nastaven tak, že ve dne, za světla, bdíme a žijeme a v noci, kdy je tma, odpočíváme.

Spaní ve tmě je důležité

Víte, že spaní bez tmy škodí zdraví?

Pokud nespíte pravidelně a ve tmě, nevytvoří se dostatek hormonu, který se jmenuje  melatonin. A ten je životně důležitý.

Odborníci diskutují nad tím, na co a jak velký vliv melatonin má. Na psychiku, imunitu, stárnutí či tvorbu nádorových onemocnění. Velký? Nebo ještě větší? Jisté ale je, že má podstatný vliv a že organismus se nejlépe regeneruje, když spíte ve tmě.

Ta závislost na tmě je dokonce tak silná, že když si v noci posvítíte, abyste se podívali na hodinky, přestane se melatonin tvořit, asi na 2 – 3 hodiny.

Taková reklama by se měla zakázat

A proto si myslím, že reklama, snažící se prodat bílé světlo v noci by se měla zakázat. Je sice pravda, že spotřeba elektřiny v poslední době klesá. Ale prodávat elektřinu tím, že se vytváří falešný dojem její potřebnosti pro děti není správné.

Osvěta je důležitá

Reklamy, které mají vedlejší škodlivé účinky nebo dokonce škodí, jsou časté. S tím asi nic nenaděláme. Proto má smysl osvěta a vysvětlování, co za reklamou vězí.

„Spaní ve tmě“ na Google a Seznamu

A proto, pokud jste nad „světlem při spaní“ ještě nepřemýšleli, je nejvyšší čas si dát do vyhledávače „spaní ve tmě“ nebo podobný výraz. A holčičkám doma to vysvětlete. A pokud to nejde jinak, světlo vypněte, hned jak usnou. I když tím elektro koncerny připravíte o kšeft.

Hezkou dobrou noc.

Datum vydání: 22.8.2017, Rubrika: Aktuality