Zvýšit mzdy nebo chybí v Česku lopaty?

Fakt se mi líbí, že naši politici plánují v rámci předvolebního boje zvýšit mzdy. Podle mě by dvojnásobek byl ok. Sice bychom ještě pořád nedohnali sousedy, ale už by to stálo za to. Začnu z jiného konce, ale ono to spolu souvisí.

Parta kopáčů

zvýšit mzdy - jak to pomůže zvýšení efektivity práce?

Pracovníci přemýšlejí nad prací

Pozoroval jsem partu kopáčů o síle asi šesti pracovníků. Podél chodníků v Praze dělali nějaký výkop. Byl to specializovaný tým. Měl specialistu na kopání krumpáčem, na házení lopatou, odborníka na jízdu s kolečkem a zbytek byli asi poradci. Takoví radílkové. Když specialista s krumpáčem začal kopat, ostatní, pokud nekouřili, ho bedlivě pozorovali. Jakmile přestal, zapojila se do práce další specializace, to byl v tomto případě pracovník s lopatou a nakládal na kolečko. A tak dále.

Mohu posloužit srovnáním se zahraničím? Tam je jeden pracovník vybaven kolečkem a lopatou a krumpáčem. Nakope, naloží, odveze. A poradce, který by jeho práci trvale sledoval, nepotřebuje. Práce je předem naplánována a organizovaná a tak stačí jen tu a tam mrknout, zda vše běží, jak má.

Zachrání nás více lopat?

Na prvý pohled se zdá, že nás může zachránit větší množství lopat a krumpáčů. Nebo pomohlo by, zvýšit mzdy? Jiný příklad.

Pracovnice ALDI je asi třikrát rychlejší. Pomůže zvýšit mzdy?

plný nákupní košík – jak rychle se dá odbavit?

Supermarket

Srovnával jsem rychlost odbavování zákazníků na pokladně v německém ALDI a českém SUPERMARKETU (nechci konkrétně jmenovat, abych neurazil). Pracovnice v ALDI odbaví ve frontě zhruba 3 krát více zákazníků než pracovnice SUPERMARKETU. Pracovnici v ALDI jen kmitají ruce, tak rychle, že nestačím zboží odebírat.

V SUPERMARKETU je to pohodičkaMožná jste si toho taky všimli. Kousek za kouskem se šoupe přes skener, mezitím vyhledávání v seznamu pečiv „Je to žitná bulka nebo žitná bageta, to jsem z toho jelen“, proložené nešťastným voláním na sousedku u jiné kasy, „Boženko, jaký kód má brokolice, mně to sem zase nedali“.

Právem namítnete, že ta prodavačka v ALDI má v přepočtu třeba 60 000 Kč měsíčně nebo víc, takže se víc profesionality může vyžadovat.

Zvýšit mzdy

A to je právě ta klíčová otázka, kterou potřebuji vyjasnit. Je lépe nejdříve zvýšit mzdy, třeba i na dvojnásobek a očekávat, že se tím pádem alespoň zdvojnásobí efektivita práce?

Nebo raději začít profesionálně „makat“, práci lépe organizovat, lidi k práci motivovat a tím UDRŽITELNĚ zvýšit efektivitu a posléze i mzdy?

Myslím, že tuto otázku by si měli hlavně položit naši politici, a to dříve, než vypustí bubliny předvolebních slibů.

PS. Pokud potřebujete zvýšit efektivitu práce ve vaší společnosti nebo motivovat lépe vaše pracovníky, podívejte se na moji nabídku služeb. Nebo si rovnou zarezervujte termín pro schůzku.

Datum vydání: 12.8.2017, Rubrika: Aktuality