Životní strategie: Co nechcete?

Často se setkávám s výroky typu „nechci to a to“, „to a to si nepřeji“ (nemoc, nezaměstnanost, stres, globalizaci, problém, atd.). Výčet je velmi dlouhý. Lidé velmi dobře vědí, co nechtějí, co si nepřejí nebo co je jednoduše štve.

Mnozí zůstanou jen u toho a občas si zanadávají. Nemyslím si, že je to dobrá životní či podnikatelská strategie.

A vědí co chtějí?

To, že lidé vědí co nechtějí, má dva aspekty. Ten prvý je to, že lidé v životě často dostanou to, na co se koncentrují a čím většinu času žijí, čím se zaobírají. Nebo dokonce toho dostanou ještě víc. Ale je tu ještě jeden důležitější aspekt.

Minulost leží za námi, budoucnost před námi. A my si vybereme to, co je pro nás důležitější.

Budoucnost nebo minulost?

Většina věcí, které nechceme, mají vztah k minulosti nebo k jednání v minulosti. A tím, že se koncentrujeme na to, co nechceme, se koncentrujeme na minulost a nekonečně řešíme věci minulé.

Tím pádem ztrácíme kapacitu i čas na to, zabývat se tím, co chceme.

To co chceme, leží v budoucnu.

Nabízím vám proto následující strategii:

Co chcete místo toho?

V případě že vy nebo někdo, kdo „něco nechce“, zkuste se zamyslet nad tím, co chcete mít místo toho. Zamyslete se nad svou vizí, nad svými cíli a nad tím, jak to dosáhnout. Tím přestanete řešit minulost (to co nechcete) a orientujete se směrem do budoucnosti.

Takže pokaždé, když vás napadne, že něco nechcete, zkuste vymyslet, co chcete místo toho a pak se na to koncentrovat. Pár příkladů:

  • Dostal jsem rýmu. -> Co chci místo toho? Mít lepší imunitu. -> Co pro to udělám? …
  • V šupleti je hrozný nepořádek. -> Co chci místo toho? Pořádek. -> Kdy se do toho pustím? …
  • Ten člověk si pořád jen stěžuje. -> Co chci místo toho? Být obklopen optimisty. -. Kde najdu lidi, kteří se ke mně hodí a jak s nimi naváži kontakt? …případně: Jak se zbavím „stěžovatele“?

Největší výhoda

Největší výhodou této strategie je to, že zatímco s minulostí toho moc nenaděláte a nemůžete toho moc zpětně změnit, věci v budoucnu lze ovlivnit snadněji. Znamená to třeba „vzít život do svých rukou“.

Pokud vás téma zaujalo nebo víte o někom, kdo by to měl slyšet, sdílejte tento příspěvek, nebo se stavte na některé z našich akcí, kalendář najdete zde. Těším se na vás.

Datum vydání: 6.9.2017, Rubrika: Osobní